Invelt Facebook Invelt Instagram Invelt Youtube
Česky English

Nissan GTR Rally

Sdílet toto vozidlo:

Karta vozidla

TENTO VŮZ NENÍ NA PRODEJ .

Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR RallyNissan GTR Rally
EN
CZ

Příběh tohoto modelu

Nissan GTR alias Godzillu asi není třeba příliš představovat. Jedná se o značně ultimativní stroj navazující na legendární modelovou řadu Skyline GTR automobilky Nissan. Jako první z této série byl však určen pro globální trh, zatímco jeho předchůdcí byly prodáváni převážně v zemi vycházející slunce, domovském Japonsku. Vzhledem ke zmíněné navaznosti také nese interní označení R35, čímž navazuje na předchozí Skyliny.

 

GTR bylo představeno v roce 2007 na Tokyo Motor Show a jeho uvedení předcházely dva koncepty z roku 2001 a 2005. Oproti předchozím modelům řady Skyline GTR přišlo GTRko o zatáčení zadní nápravy a řadový šestoválec ustoupil novému V6. Řada podobností však zůstala, a proto je GTR opatřeno systémem pohonu 4x4 stejně jako tradičními 4 kulatými koncovými svítilnami.

 

Jak již bývá zvykem, první produkční modely si Japonci nechali pro domácí trh, prodej v USA byl zahájen až v červenci roku 2008, zatímco Evropa se dočkala až v březnu 2009. Důvodem zpoždění byla údajná nutnost vybudování servisního zázemí pro další trhy.

 

Nissan GTR je vybaven motorem V6 o objemu 3,8 litru a dvěma turby od firmy IHI. Sériový výkon postupně narůstal během stále trvající (2017) produkce tohoto modelu, přičemž z počátečních výrobcem udávaných 485ps a 588Nm byl navýšen až na dnešních 570ps a 640Nm. O převod výkonu se stará 6-stupňová dvouspojková převodovka Borg Warner uložená vzadu. Maximální rychlost vozu se pohybuje okolo hranice 311km/h.

 

Během výroby se GTR dočkalo několika limitovaných sérií jako Spec V, Black Edition a Nismo. Roční produkce GTR osciluje mezi 2000 až 2500 jednotek.

EN
CZ

Příběh našeho auta

Naše GTR bylo prvním levostranným GTR na evropském kontinentu. Jedná se o jeden z prvních kusů, které byly dopraveny do USA, odkud letecky putoval přímo do České republiky. Zde byl po chvíli ježdění v civilní podobě přestavěn do specifikace určené pro volný pohár v rally.

 

Motorová jednotka zůstala původní, což se týká kompletního klikového ústrojí. Na vůz však putovaly větší aftermarketové vstřiky, jiná regulace původních turb a jiné wastegaty. Po optimalizaci mapování tak vůz dosahuje výkonu okolo 700ps. K přepínání motorových map slouží HKS controller, který spolupracuje se sériovou řídící jednotkou. Sériový výfuk byl nahrazen catbackem a svody od firmy 5Zigen. Sání motoru přišlo o klasický filtr box a bylo osazeno otevřenou variantou s konusovým filtrem.

 

Původní karoserie byla značně odlehčena. První fáze spočivala v odvrtání nadbytečných kovových části. Po zástavbě rámu od firmy Václava Najmana, který je kompletně v souladu s přílohou J mezinárodních řádů a vychází z koncepce vozů skupiny WRC, byla na voze nahrazena veškerá "plechařina", kromě zadních blatníků a nosných částí, díly z karbonu, včetně bočních dveří a střechy. Tyto díly byly vyvinuty na zakázku přímo pro náš vůz. Nádrž vozu zůstala sériová a na podvozek byly připevněny kevlarové ližiny chránící pohonné ústrojí vozu. Díky masivnímu odlehčování váha klesla na úroveň 1530kg, což je hodnota podobná té sériových vozů skupiny N (Subaru Impreza, Mitsubishi Lancer).

 

V interiéru zaujme, kromě absence veškerých komfortních prvků, řazení pádly pod volantem. Tato pádla byla opět vyrobena na zakázku pro náš vůz. Samotný řadící systém však zůstal zachován, neboť se jedná o spolehlivé řešení. Převodovka vozu se dočkala změn ve snaze ke zvýšení její odolnosti. Nahrazena tak byla hlavní hřídel, kolo prvního převodového stupně i spojky dvouspojkového řešení.

 

Původní sedačky byly nahrazeny variantou z carbonu, kdy jedna sedačka váží cca 2,7kg. Sériový volant byl nahrazen závodním tříramenným s indikací řadících otáček pomocí LED diod. Na střeše vozu přibyla nezbytná "kaplička" pro sání čerstvého vzduchu do interiéru, neboť sériová okna byla nahrazena nestahovatelnými kryty z makrolonu. Vůz byl vybaven závodním hasícím systémem.

 

Nárůst výkonu se neobešel bez úprav zavěšení, brzd a tlumičů. Sériové silentbloky vystřídaly závodní pevné unibaly, brzdový systém pochází od firmy Alcon, přičemž využívá kotoučů a destiček stejného výrobce. Přední kotouče mají rozměr 400x36mm, zadní 385x33. Sériové ráfky nahradila varianta od společnosti Braid z důvodu možnosti osazení širšími pneumatikami. Přední ráfky mají rozměr 20x10,5, zadní pak 20x11,5. Originální stabilizátory vystřídala varianta od společnosti Stillen a tlumiče nesou značku Penske.

 

Naše GTR bylo nejspíš nejvýkonnější auto regulerně startující v rally závodu na území ČR, přesto se jednalo spíše o vůz postavený pro potěchu majitele, než na absolutní vítězství. Oproti regulérním závodním rally vozům má rezervy zejména v podvozku a jeho schopnosti vyrovnání se s nástrahami rozbitých českých tratí, což je dáno převážně koncepcí vycházející ze sériového vozu. Po dvou sezonách ve volném poháru a několika pódiových umístěních, včetně dvou absolutních vítězství, byl vůz nasazován v závodech do vrchu. V dnešní době je součástí sbírky společnosti invelt a dvakrát ročně je vyzkoušen v rámci funkčního testu. Své poslední slovo však rozhodně neřekl.

Nissan GTR Rally
Sdílet toto vozidlo:

Technická data

2008

V6

3799ccm

700hp/850Nm

1530kg

310km/h

race ready

20000+

automatic 6

4x4

L: 4,65m

W: 1,90m

H: 1,37m

Tochigi,

Japan

N/A

 

Sdílet toto vozidlo:

Emoce

Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally
Nissan GTR Rally

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies (více informací).

Tento souhlas po Vás vyžaduje Evropská unie.

Nesouhlasím Souhlasím