Invelt Facebook Invelt Instagram Invelt Youtube
Česky English

JaguarXJ6 Coupé

Sdílet toto vozidlo:

Karta vozidla

CENA VOZU JE 36 000,- € .

Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 CoupéJaguar XJ6 Coupé
EN
CZ

Příběh tohoto modelu

Jaguar XJ (a Daimler Sovereign coby luxusnější verze) byl představen v roce 1968 a zástupci této řady sjíždí z výrobních pásů ve Velké Británii dodnes. Od roku 1970 se zároveň jedná o nejvyšší řadu značky, která je i v současné době používána královskou rodinou k převozu jejích členů.

 

Technické základy první generace XJ byly převzaty z předchozích cestovních modelů a to včetně V6 motorů 2,8 a 4,2. Prvotní reakce na vůz byly velmi pozitivní, chváleny byly zejména jízdní vlastnosti. V roce 1970 byla představena nová automatická převodovka Borg Warner umožňující volbu nejvyššího řaditelného stupně.

 

Nestandardním řešením vozu byla rozdělená nádrž umístěná v blatnících kufru, kdy každá z nich měla své plnící hrdlo umístěné pod zadním oknem. Modelový rok 1972 nabídl novou variantu s delším rozvorem přidávajícím 10cm k dobru pro spodní končetiny osazenstva cestujícího vzadu., stejně jako nový motor V12 o objemu 5,3 spřaženým s automatickou převodovkou. Model XJ se tak stal jediným sériově vyráběným čtyřdveřovým sedanem s dvanáctiválcem pod kapotou, maximální rychlost činila tehdy rekordních 225km/h. Vzhledem k velikosti nového agregátu byla jeho zástavba velkou výzvou stejně jako chlazení. Oproti modelu E-Type bylo upuštěno od dodatečných otvorů v kapotě, nicméně vůz byl vybaven speciálním ve své době neobvyklým horizontálně rozděleným chladičem, který tuto práci zvládl. Luxusnější varianta V12 modelu XJ12 pak nesla název Daimler Double Six.

 

V roce 1973 přišla druhá série tohoto modelu, která zachovávala motory V6 4,2 a V12 5,3. Původní 2,8 byla nahrazena šestiválcem 3,2. Druhá série tohoto modelu přišla na svět v poněkud nešťastnou dobu, kdy se i Jaguar stal součástí gigantického „superpodniku“ British Leyland. Tato integrace většiny britských značek znamenala kolísající kvalitu výroby, neboť se v té době začly hlasitě ozývat odbory koncernu. Novinkou kromě motoru bylo automatické prodloužení rozvoru všech čtyřdveřových verzí, nově postavené coupé zůstalo u kratšího rozvoru původních sedanů série 1. Druhá série byla od první opticky rozeznatelná zejména díky větším nárazníkům, které byly poplatné novým předpisům z USA. Větší přední nárazník tak přinesl zmenšení předního grillu a dodatečný otvor pro chlazení pod jeho hranou.

 

Modernizace se dočkalo i ovládání topení a klimatizace, které bylo u první série značně kritizované pro svou složitost a neefektivnost. Americká verze modelu byla v roce 1975 ještě více upravena pro potřeby trhu, respektive nových regulačních nařízení. Na náraznících, nově s integrovanými blinkry, tak přibyl gumový potah kvůli bezpečnosti, nároky na spotřebu a emise pak připravily motory o původní karburátory Zenith, které byly nahrazeny elektrickým vstřikováním Lucas.

 

Již zmíněné, nesmírně elegantní coupé zvané XJ-C postavené na základech kratšího rozvoru série II bylo představeno na autosalonu v Londýně 1973, ale do výroby se dostalo až o dva roky později. Kromě nepříznivých ekonomických podmínek na západních trzích – způsobených převážně ropnou krizí – byl jako oficiální důvod uváděn i problém s nestatečnou účinností dveřního těsnění. Samotné delší boční dveře byly vyráběny šalamounským způsobem, kdy coby rám bylo použito původních dveří ze sedanu, které byly svařeny ze dvou kusů. Celé dílo pak bylo jen potaženo delším vnějším plechem. I přes zpoždění výroby se ozývaly časté nářky zákazníků, že do vozu skrze boční dveře proniká voda a aerodynamický hluk, což byla daň za elegantní řešení karoserie bez B-sloupků. Veškeré vozy v provedení coupé byly vybaveny vinylovým pokrytím střechy. Důvod tohoto řešení nebyl jen estetický, ale i praktický. Vinou absence B-sloupů docházelo k častému praskání laku na namáhané střeše kroutícího se automobilu, což přes vinyl jednoduše nebylo vidět… Celkem vzniklo nějakých 10000 XJ-C, které byly stejně jako sedany nabízeny i v luxusnějším provedení pod značkou Daimler (cca 20% produkce).

 

Tato generace modelu XJ pokračovala ve své třetí sérii až do roku 1992, přestože již v roce 1986 byl představen a vyráběn jeho nástupce s tradičně hranatými tvary. Třetí série byla opět produkována již jen jako 4 dveřový sedan.

 

Jízda ve voze Jaguar XJ-C je i z dnešního pohledu velkým zážitkem. Vůz je velmi pohodlný, elegantní a svým britsky uvolněným způsobem hýčká všechny vjemy řidiče.

EN
CZ

Příběh našeho auta

Náš vůz byl původně dodán v roce 1975 do Rakouska, kde dlouho dobu patřil jednomu majiteli (až do roku 1991). V roce 2007 byl prodán do Švýcarska a v dubnu 2016 byl pořízen do sbírky společnosti Invelt. V letošním roce prošel v našich dílnách kompletní renovací se zachováním původního laku, při které byl rozebrán do šroubku a znovu sestaven.

 

K vozu je kompletní historie, včetně servisní knížky, faktur za opravy, palubní dokumentace a plánů údržby. Vůz je opatřen veteránskou registrací a může tak bez problémů vyrazit do provozu.

 

VIN: 2J50354DN

Najeto: 100.000km

 

Dokumenty k vozu:

Žádost o provedení testování historického vozidla

Celní dokumenty, potvrzení o clu.

Kaufvertrag/Rechnung

Barevná fotka před koupí vozu

Mazací plán Jaguar

Blaupunkt garantie - certificat für Österreich

Blaupunkt Garantie - certificat für Deutschland

Passport to service British Leyland

Betriebsanleitung - Jaguar XJ 4,2

Záznamy a faktury ze servisu 2007-2008

Faktura díly 2007

Kupní smlouva - vykoupení v Rakousku

Dokumentace k dovozu z AT do CH

Původní kupní smlouva - 1975

CH technický průkaz

AT technický průkaz

Sdílet toto vozidlo:

Technická data

1975

R6

4235ccm

183hp/315Nm

1764kg

188km/h

pre-restoration

10487

manual 4

RWD

L: 4,85m

W: 1,77m

H: 1,37m

Coventry

Great Britain

100.000km

 

Sdílet toto vozidlo:

Emoce

Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé
Jaguar XJ6 Coupé

Zajímá Vás toto auto? Pak nás kontaktujte:

Sdílet toto vozidlo
info-ZAVINOVADLO:inveltclassic.com

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies (více informací).

Tento souhlas po Vás vyžaduje Evropská unie.

Nesouhlasím Souhlasím