Invelt Facebook Invelt Instagram Invelt Youtube
Česky English

BMW M3 Sport Evo

Sdílet toto vozidlo:

Karta vozidla

TENTO VŮZ NENÍ NA PRODEJ .

BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport EvolutionBMW M3 Sport Evolution
EN
CZ

Příběh tohoto modelu

BMW M3 generace E30 je nepochybně ikonický vůz. Vznikl v době, kdy byl motorsport samotnými automobilkami vnímán odlišně, než je tomu dnes. Značný podíl na tom samozřejmě měly i podmínky vytvořené mezinárodní automobilovou federací pro homologaci vozů. Tzv. skupina A, která byla poplatná době vzniku první generace M3, předepisovala minimální množství vyrobených jednotek sériových vozů a zároveň určovala, ve kterých směrech se závodní speciály od běžných příbuzných nesmějí lišit. Řešením této situace by mohla být úprava celé modelové řady, ale jak jistě víte, všichni závodychtiví výrobci šli cestou omezených sérií, tzv. homologačních speciálů.

 

Přestože M3 nebyla ani zdaleka jediným homologačním speciálem své doby, byla výjimečná, a to přístupem samotné automobilky BMW, resp. oddělení BMW Motorsport. To totiž nejprve postavilo závodní vůz na základech řady E30 a až následně z něj udělalo sériový vůz. Při prvním pohledu na silniční M3 je to patrné z použití širších blatníků a aero paketu, ten druhý zaregistruje odlišný C-sloupek, který skeletu dává neobyčejnou tuhost.

 

M3 první generace byla představena na autosalonu ve Frankfurtu v roce 1985. Od běžné produkce ji kromě vzhledu odlišoval samozřejmě motor, interně označovaný S14. Jednalo se o agregát o objemu 2,3 litru, atmosferický čtyřválec o výkonu cca 200ps. Jeho základem je motorová rodina M10, která se mj. vklínila i pod kapotu legendárního 2002 Turbo. Jak už to tak bývá, tento atmosferický agregát měl velký hlad po otáčkách. To bylo dáno jak použitou šestnácti ventilovou hlavou, tak škrtícími klapkami pro každý válec zvlášť.

 

Unikátní byla i převodovka, kterou dodal Getrag (typ 265 pro Evropu, resp. 260 u JPN a USA verze) s pěti stupni a řazením typu Dogleg, čili jedničkou k sobě dozadu. Toto řešení však bylo užito jen u evropského modelu. Varianty pro USA a Japonsko měly jinou převodovku původně z modelu 325i. Ta byla spojena i se standardní kulisou řazení typu "H". Tato varianta měla rovněž delší převody, což bylo upraveno kratším koncovým převodem, čímž byly celkové poměry přiblíženy evropské specifikaci. Zadní samosvorný diferenciál je se svorností 25% pro všechny varianty totožný.

 

Velkými úpravami samozřejmě prošel i podvozek vozu. Oproti standardní E30 došlo k navýšení rozchodu, podstatným změnám na geometrii, vyvinuty byly nové tlumiče, které později bylo možné objednat i v nastavitelné variantě od firmy BOGE. Nové byly i tužší a o 6mm nižší pružiny, stejně tak jako uchycení předního stabilizátoru na vzpěru tlumiče, odolnější ložiska kol z modelové řady 5, tenčí zadní stabilizátor anebo i řízení. To také spolupracovalo s hydraulickým posilovačem, ovšem dostalo strmější převod. Úpravám se nevyhly ani brzdy. Všechny M3 dostaly standardně montované ABS a kotouče na všech 4 kolech, ve ventilovaném provedení s průměrem 280mm vpředu a neventilovaném o průměru 282mm vzadu. Standardní varianty M3 z továrny v Mnichově - Milbershofe (stejná továrna jako u ostatních vozů E30) vyjížděly na alu discích o rozměru 7x15 palců, v příplatkové výbavě však figurovala i varianta 7,5x16, kterou jinak běžně dostaly všechny speciální série.

 

Nejviditelnější změnou ve vztahu k sériovému provedení modelu E30 byly změny na karoserii vozu. Ta byla pochopitelně vyztužena a upravena s ohledem na aerodynamiku. Kromě křídla a plastových částí došlo i k úpravě C-sloupku a sklonu zadního okna, které bylo stejně jako přední lepené. Výsledkem práce oddělení BMW Motorsport bylo snížení součinitele odporu vzduchu z 0,38 na 0,33. Jediným plechovým dílem shodným s ostatními variantami E30 ovšem zůstala jen přední kapota. V rámci sériových M3 panovaly rozdíly i mezi jednotlivými modely pro různé trhy, zrovna tak i mezi limitovanými edicemi. Ty však nejsou tak nápadné. U modelu pro USA se mj. jedná o lehce jiné provedení předního nárazníku.

 

Úpravami pro potřeby M3 prošel i interiér. Asi nejvíce zásadní změnou je však sdružený štít přístrojů s logem divize Motorsport zahrnující pokročilé ukazatele teploty provozních kapalin. Evropská verze obsahovala více příplatkových variant, zatímco verze pro USA a Kanadu byla lépe vybavená již v základu, v souladu se zvyklosti tamního trhu. Americkou verzi tak nekoupíte bez kožených sedaček, klimatizace či elektrického ovládání oken a šíbru. Kanadská verze pak standardně nabízela i vyhřívání sedaček.

 

Celkem vzniklo sedm speciálních a firmou BMW posvěcených verzí M3. Kromě homologačních Evo I, Evo II a Sport Evo (jinak fanoušky označované Evo III) továrna vyprodukovala i výroční verze, které odkazovaly na sportovní úspěchy modelu (Tour de Corse, Europa Meister 88, Johnny Cecotto a Roberto Ravaglia).

 

Produkce modelu byla zahájena v březnu roku 1986 a ukončena v prosinci 1990. Za tu dobu vzniklo přes 10.000 vozů evropské specifikace a přes 5000 vozů specifikace pro americké trhy. Do tohoto počtu není zahrnuta poslední homologační série Sport Evo, kterou naše společnost vlastní a která vznikla v 600 exemplářích.

 

Sport Evo (někdy označovaná jako Evo III) byla finální a vrcholnou vývojovou fází modelu M3 E30. Její motor dostal větší vrtání a upravený klikový hřídel pro dosažení celkového objemu 2467ccm. K úpravě rovněž došlo na straně ventilů (zvětšení) a také vačkový hřídel obdržel ostřejší vačky. Pro chlazení dna pístu přibyly olejové trisky. Všechny vozy této evoluce byly standardně vybaveny katalyzátorem, přesto došlo poměrně k výraznému nárůstu výkonu (na poměry atmosférického motoru) na 235ps. Je samozřejmé, že o výkon civilní verze tu nešlo, ale nový agregát vytvořil více potentní základ pro závodní verze. Motory této evoluce lze jasně identifikovat podle „fajfek“ svíček vyvedených v červené barvě. Převodovka vozu zůstala stejná, ale byl nasazen kratší stálý převod.

 

Výroba varianty Sport Evolution probíhala v období od konce roku 1989 do jara 1990. Celkem vzniklo 600 exemplářů. Stejně jako předchozí Evo II mělo i sport evo tenčí okna, odlehčený kufr společně s nárazníky a mlhovky nahradily náfuky na přední brzdy. Odlišnost oproti evo II však mj. spočívala v unikátních nastavitelných spoilerech předního nárazníku a zadního křídla, širších předních blatnících, masce chladiče a o dalším 10mm snížení oproti standardní M3. Vůz bylo možné koupit jen ve dvou barevných provedeních. Černá Jet a červená Brilliant. Kola vozu jsou stejná jako příplatková R16, jen jsou vyvedena v jiném odstínu. Všechny prvky komfortní výbavy byly kvůli hmotnosti z vozu standardně vymontovány a byly dodávány jen na přání. Odtučňování platilo i pro takové malichernosti jako jsou madla ve stropnici či lampička.

EN
CZ

Příběh našeho auta

VIN: WBSAK07040AC79432

Barva: Brilliant red

Číslo motoru: 60724769

Číslo převodovky: 0000683ACS

 

Tento konkrétní vůz byl dodán 16. května 1990 zákazníkovi v Itálii prostřednictvím BMW dealera Carteni. Vůz byl v Itálii až do roku 2002. Od roku 2003 byl v majetku zákazníka v Dánsku a odtud byl v roce 2007 prodán zpět do Německa. Tam byl prodán privátnímu zákazníkovi, od kterého ho v srpnu 2012 koupila naše společnost.

 

Vůz prošel důkladnou revizí všech prvků a je ve stavu nového vozu. Má dnes najeto 82.000 km. Je součástí sbírky, skladován v klimatizované hale a podstoupil pouze udržovací jízdy.

 

Jeho dokumentace obsahuje kopie registracích v Itálii, Německu a České republice. Servisní knížku, řadu certifikačních dokumentů a řadu faktur z doby jeho používání. Jeho historie je z dokumentů zcela jasná a prokazatelná.

 

Je to jeden z 600 homologačních speciálů, který má relativně nízké kilometry a čistě průhlednou historii a tudíž jeho investiční potenciál je na nejvyšší úrovni.

 

 

Příplatkové prvky vozu:

0410 – WINDOW LIFTS, ELECTRIC AT FRONT

0415 – SUNBLIND FOR REAR WINDOW

0530 – AIRCONDITIONING

0675 – STEREO SOUND SYSTEM

0681 – ROOF ANTENNA

0687 – RADIO PREPARATION

0814 – ITALY VERSION

0850 – ADD FUEL TANK FILLING FOR EXPORT

0855 – LANGUAGE VERSION ITALIAN

 

Dokumenty k vozu:

BMW bavaria radio pass kartička + nálepky

Car alarm instalation guide

CZ schválení technické způsobilosti

CZ VTP

CZ Výpis z technických údajů

DE registrace

Katalog BMW M3, M5

Fahrzeug detail BMW Dennmark

Faktury servis

GPS tracking systém protokol

IT registrace

Palubní desky

Operations manuals

Service book

STK emise 2012

TÜV 2007 emissions

TÜV 2009 emissions

TÜV 2009 weights

TÜV 2011 emissions

TÜV 2011 weights

TÜV 2011 faktura

Warranty book

Warranty extranet Europe car configuration

CZ STK 2017

CZ emissions 2017

Sdílet toto vozidlo:

Technická data

1990

R4

2467ccm

238hp/240Nm

1200kg

248km/h

excellent

600

manual 5

RWD

L: 4,35m

W: 1,68m

H: 1,37m

München

Deutschland

82.000km

 

Sdílet toto vozidlo:

Emoce

BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution
BMW M3 Sport Evolution

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies (více informací).

Tento souhlas po Vás vyžaduje Evropská unie.

Nesouhlasím Souhlasím