Invelt Facebook Invelt Instagram Invelt Youtube
Česky English

BMW M3 Prodrive

Sdílet toto vozidlo:

Karta vozidla

TENTO VŮZ NENÍ NA PRODEJ .

BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 ProdriveBMW M3 Prodrive
EN
CZ

Příběh tohoto modelu

BMW M3 Prodrive je postaven na základech vozidla skupiny A, které bylo divizí BMW Motorsport původně vyvinuto pro okruhové závodění, od které byla odvozena i civilní verze, která obnášela veškeré parametry, které bylo dle dobových pravidel nutné sdílet mezi závodní a civilní varinatou. To se týká rozměrů vozů, důležitých komponent podvozku a motoru stejně jako aero prvků.

 

Jak již název napovídá, tento derivát vyrobila anglická společnost Prodrive se sídlem v Banbury a to pro závody v rally. Pohnutky, proč jít touto cestou byly vcelku jasné. Psal se rok 1986 a nesčetné průšvihy v souvislosti s „kosmickou“ třídou vozidel skupiny B v rally jasně ukazovaly, že následující rok tato přemotorovaná monstra budou zakázána. Prodrive v tu dobu vlastnil 6 kusů vozidel MG Metro 6R4, tedy investoval značné prostředky do něčeho, co bylo od příští sezóny v rámci původního záměru nepoužitelné. David Richards, šéf společnosti Prodrive tak začal hledat možnosti uplatnění pro další roky a protože skupina A, tedy oproti „Béčkům“ civilnější rally auta, již nějakou dobu v rally a na okruzích žila a budoucnost měla patřit jí, upřel svou pozornost právě na ni. Jelikož bylo při rozjezdu projektu na vyjednávání, stavbu a testování závodního auta jen třičtvrtě roku, zákonitě Prodrive lovil ve vodách již homologovaných vozidel, byť v rally nestartujících.

 

Jedním z prvních adeptů na vzájemné námluvy bylo BMW kvůli jejich slibnému projektu s M3. Ten však měl jednu pochopitelnou nevýhodu, a to jen pohon zadních kol. Startovní podmínky nebyly nejjednodušší, plán zatlačit na homologaci 4x4 varianty M3 byl rychle smeten ze stolu, navíc BMW představa špinavých a omlácených aut s jejich znakem na kapotě příliš nepřitahovala. Námluvy však nakonec dopadly vcelku úspěšně. BMW zvolilo stejnou strategii jako v případě okruhových závodů, tzn společnosti Prodrive poskytlo technické informace a podporu, ale provoz si musel tým zajistit sám. Jejikož bez pohonu všech kol auto nikdy nemohlo být nijak zvláštně úspěšné na šotolině, byla zvolena strategie stavby auta úspěšného v lokálních šampionátech s převahou asfaltových povrchů a za podpory lokálních zastoupení značky BMW. To vyhovovalo i titulárními sponzorovi Prodrivu, cigaretovému kolosu Rotmans.

 

Okruhová varianta se pochopitelně nedala okamžitě postavit na start rychlostní zkoušky v rally, neboť rally vyžaduje možná pomalejší, ale po všech stránkách více univerzální vůz. Změny se tak týkaly motoru, který změnou vačkových hřídelů a mapování přišel o výkonovou špičku, ale získal více pružnosti ve spodním spektru otáček. Prvotní varianty dosahovaly výkonu 275ps, u posledních specifikací se však vyšplhal k 295ps (okruhová varianta ve vrcholné specifikaci měla 320ps). Motor Prodrive původně nechával repasovat u samotného BMW, k vlastním úpravám/opravám se odhodlal až v pozdější fázi projektu. Změny přišly i u převodovky. Původně byl používán pětirychlostní Getrag 265 s kratším koncovým převodem, ten byl však později nahrazen šestistupňovou převodovkou vlastní kontrukce Prodrive.

 

Upravena musela být i karoserie vozu. K překvapenosti všech byla již sériová M3 velmi tuhá, což bylo ještě umocněno vestavěným rámem. Karoserie pro závodní vozy BMW tenkrát dodávala francouzská společnost Matter. Rám však opět odpovídal okruhové specifikaci a úplně nemyslel na použití druhé sedačky ve voze. V "emtrojce" byla zmenšena nádrž, neboť závody rally umožňují častější tankování.

 

Zásadní změny musely proběhnout na podvozku vozu. Okruhové tlumiče Bilstein neumožňovaly patřičné zdvihy, a tak výrobce ve spolupráci s Prodrive vyvinul novou rally variantu. Změny se dotkly i brzd. Masivní přední brzdy byly zmenšeny, naopak zadní zvětšeny. Důvod je jednoduchý, vyrovnanější rozdělení brzdného účinku mezi nápravami je velmi prospěšné při častém střídání přilnavosti povrchů, na to nemusí být na okruzích myšleno, těžko tam najdete záplaty… Další změna se týkala centrálních matic. Ty jsou velmi praktické na okruzích, neboť umožňují velmi rychlou výměnu kola v boxech. Tato výměna však probíhá pneumatickými pistolemi, které mají síly a momentu na rozdávání. Problém s tímto řešením nastává v momentě standardní výměny kola „klíčem“. Požadovaného momentu na povolení není jednoduché dosáhnout a vzhledem k četnosti defektů nebo jen výměny pneu v rezervě veženou jinou směs by to byla komplikace značná. Speciální přípravek by zase přidával hmotnost ve voze, čemuž se pochopitelně všichni brání.

 

První okruhový speciál doputoval do Banbury v prosinci 1986, přičemž první závod v rally s francouzským jezdem Bernardem Béguinem byl naplánován na březen 1987. Termín tak byl značně šibeniční. Výhodou spolupráce Prodrivu s BMW byl fakt, že jakmile se někdo obrátil na BMW Motorsport s žádostí o díly v rally specifikaci, tento požadavek byl automaticky přeposlán do Prodrivu.

 

Prvním závodem vozu byla březnová Rallye des Garrigues ve Francii se zmíněným Bernardem Béguinem za volantem. Premiéra se sice úplně nepovedla, neboť vůz odstoupil na poruchu elektroinstalace, již druhý start však skončil třetím místem a třetí pak vítězstvím v rámci francouzského šampionátu. Mezitím dvojice M3 připravovaných Prodrivem absolvovala start na Circuit of Ireland. Tam se projevil u obou vozů problém s palivovými pumpami, které dle prvotních poznatků v levotočivých zatáčkách ostrého úhlu přestaly podávat palivo. Před důležitým highlihtem sezóny, korsické Tour de Corse tak tým čekala výzva v podobě odstranění této chyby v konstrukci. Na řadu tak přišel jezdec Malcolm Wilson, nynější manažer a majitel firmy M-Sport stavějící rally a rallycrossové speciály značky Ford (a okruhové Bentley), aby simuloval podobné podmínky, při kterých problém nastával.

 

Na Tour de Corse tým odjížděl již bez těchto technických obtíží. Tour de Corse byla pro projekt důležitá, protože se kromě součásti francouzského šampionátu jednalo i o závod mistrovství světa. Na startu se tak sešla pořádná konkurence, ale vzhledem k tomu, že trať měla asfaltový povrch s tradiční charakteristikou „ze zatáčky do zatáčky“, M3 mohla pomýšlet na příčky nejvyšší. Ve startovní listině měl Prodrive dvě želízka v ohni. Kromě domácího Béguina M3ku sedlal i belgičan Marc Duez. Již od úvodu se Béguin zařadil na čelo závodu, situaci však zkomplikoval déšť, který hrál do noty továrním Lanciím Delta Integrale s pohonem 4x4. S osychající tratí však Béguin začal mít opět navrch a změnit to nemohl ani rychlejší, ale chybující Jean Ragnotti s továrním Renaultem 11 Turbo poháněném skrze přední nápravu. První start v rámci mistrovství světa tak pro M3 znamenal první vítězství, což znamenalo skvělou reklamu pro celý projekt. Poněkud zvláštní pak je, že samotné BMW tato zpráva příliš nevzrušila.

 

Díky slibným výsledkům pak Béguin obsadil celkové druhé místo v rámci francouzského šampionátu 1987. Duez v Belgii tak úspěšný nebyl a skončil 8.

 

Sezona 1988 přinesla i absolutní tituly. Patrick Snijers, který si v průběhu sezony odskočil na Manx pro vítězství, získal belgický titul. Béguin zopakoval celkové druhé místo ve Francii za Auriolem s přímým konkurentem – Fordem Sierra RS Cosworth – a velmi úspěšný byl ve stejném šampionátu rovněž Francois Chatriot, dříve startující s Renaultem 11 Turbo, když získal celkové čtvrté místo ve Francii. V Itálii pak byl s M3 úspěšný Andrea Zanussi.

 

Rok 1989 byl mistrovským pro Chatriota ve Francii a Dueze v Belgii, přesto bylo ve startovních listinách vidět, že se s vozy poháněnými na všechna čtyři kola roztrhl pytel a až se odstraní jejich poruchovost, nebude s pouhým zadním náhonem moc šancí jim konkurovat. To se potvrdilo hned následující rok, kdy sice Chatriot zopakoval svůj triumf ve Francii, ale belgičtí jezdci, známí z kokpitu M3, již pilotovali vozy 4x4 a velmi rychlému Grégoirovi de Meviusovi patřilo až celkové páté místo.

 

Samotný rok 1990 znamenal i konec M3 coby primárního rally projektu pro Prodrive. Skvělé výsledky jim přinesly spolupráci s jistou japonskou automobilkou specializující se na vozy s pohonem všech kol, která chtěla své produkty zviditelnit v MS. Tím se zrodila asi nejslavnější epocha této firmy z Oxfordshire. Ta automobilka se totiž jmenuje Subaru…

EN
CZ

Příběh našeho auta

Celkově bylo postaveno 11 soutěžních M3. Z toho 3 v šotolinové specifikaci, tyto vozy však byly užívány i na asfaltu. Liší se mj. dvojitou podlahou a speciálním gumovým potahem podlahy a spodních ramen, což je i případ našeho vozu. Dle dostupných informací minimálně jeden z této trojice již neexistuje. Zbývají tak na světě maximálně dva původní kusy, včetně vozu vlastněného naší společností.

 

Náš vůz byl po celou sezonu 1989 používán jezdcem Marcem Duezem v Mistrovství světa v rally a tato kampaň je skvěle dokumentována. V dalších letech byl prodán do severního Irska a zde prošel přestavbou na pravostranné řízení. Poté doputoval do Belgie, byl vrácen zpět do své originální konfigurace, odkud ho v dubnu 2013 odkoupila naše společnost do své sbírky. Vůz prošel historickým auditem od firmy Prodrive, kde byl úspěšně prověřena jeho originalita o čemž byla Paulem Howarthem, odborníkem Prodrive na jejich historické vozy, vystavena hodnotící zpráva.

 

Vůz má rozsáhlou dokumentaci týkající se jeho historie, včetně knihy speciálně vydané o něm.

V roce 2015 se Marc Duez znovu posadil za volant tohoto svého někdejšího vozu při Rally Legend San Marino 2015 a užil si M3 znovu při ostré závodní jízdě.

 

Výsledky Marca Dueze ve WRC 1989:

 

Rallye Monte Carlo - 8.

Rallye de Portugal - 5.

Tour de Corse - 6.

1000 Lakes Rally Finland - 12.

Rallye Sanremo - 7.

 

Výsledky Marca Dueze v Belgickém šampionátu 1989:

 

Circuit des Ardennes - 1.

Rallye des Hautes Fagnes - 2.

24 Uren van Ieper - 2.

Omloop van Vlaanderen - 2.

Rally van Looi - 2.

 

Kromě Dueze s vozem v roce 1988 startoval i Ari Vatanen během závodu mistrovství světa ve Finsku. Závod však ukončil s pocuchanou M3 ve strži.

 

Toto vozidlo není na prodej.

Sdílet toto vozidlo:

Fotogalerie - dobové fotografie

BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
Marc Duez BMW M3 Prodrive
Marc Duez BMW M3 Prodrive
Sdílet toto vozidlo:

Technická data

1987

R4

2322ccm

295hp/265Nm

1075kg

205km/h

race ready

3

manual 5

RWD

L: 4,35m

W: 1,68m

H: 1,37m

Banbury,

UK

N/A

 

Sdílet toto vozidlo:

Emoce

BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive
BMW M3 Prodrive

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies (více informací).

Tento souhlas po Vás vyžaduje Evropská unie.

Nesouhlasím Souhlasím