Invelt Facebook Invelt Instagram Invelt Youtube
Česky English

BMW M3 Cabrio E36

Sdílet toto vozidlo:

Karta vozidla

CENA VOZU JE 35 000,- € .

BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36BMW M3 Cabrio E36BMW M3 Cabrio E36BMW M3 Cabrio E36BMW M3 Cabrio E36BMW M3 Cabrio E36BMW M3 Cabrio E36BMW M3 Cabrio E36BMW M3 Cabrio E36BMW M3 Cabrio E36
EN
CZ

Příběh tohoto modelu

Původní M3 generace E36 byla představena v roce 1992 na Pařížském autosalonu a to prvotně ve verzi coupé s motorem 3,0 interně označovaným S50. Karosářské varianty sedan a kabriolet se přidaly až o dva roky později. To samé platí o americké specifikaci tohoto modelu. Zajímavostí je, že M3 druhé generace neměla být v Americe vůbec nabízena, neboť prodeje první E30 M3 nedosáhly ani na 5000 kusů a v době uvedení E36 nabízená E34 M5 také netrhala prodejní rekordy. Vznikl tak předpoklad, že deriváty divize „M“ nemají patřičný prodejní potenciál na americké půdě. E36 byla však natolik atraktivní, že klub majitelů a příznivců značky vytvořil dostatečný tlak na amerického dovozce, aby byla i tato generace na tamním trhu nabízena. Vzhledem k vyššímu tlaku na cenu se to však neobešlo bez ústupků na poli technických fines. Dokonce byla varianta s motorem 3,0 v USA nabízena pouze coby coupé, cabrio a sedan do USA zavítaly až s modernizací modelu, na druhou stranu byly tamní "emtrojky" dostupné i s automatickou převodovkou. Speciální kanadská verze tohoto modelu až do modernizace neexistovala, bylo využito evropské verze 3,0 (schválené v UK, což znamenalo i schválení v CND) doplněné o legislativně stanovené požadavky.

 

Oproti M3 E30 byla E36ka upgradovaným civilním vozem, nikoliv zcivilněným závodním strojem, což se samozřejmě nepozdávalo celé řadě puristů. Přesto však oproti standardním - BMW Motorsport nedotčeným - kusům, obsahuje řadu unikátních a dotažených úprav. Jejich základem je samozřejmě motor. Zejména jeho evropská varianta se od výchozího motoru M50 lišila značně. Zvětšeno bylo vrtání, navýšen byl kompresní poměr, kanály hlavy motoru byly naleštěny, každý válec dostal svou vlastní škrtící klapku, přibyl lineární VANOS, dále nový SW pro Motronic od Bosche a dvouhmotnostní setrvačník. M3 E36 byla již od začátku vyráběna pro všechny trhy s katalyzátorem, přičemž prapůvodní verze agregátu s objemem 3,0 dávala výkon 286ps. Americká verze motoru, která měla stejný objem bez lineárního VANOSu (jen skokový) a bez škrtících klapek pro každý válec zvlášť poskytovala jen 240ps při 6000 ot/min. Výhodou agregátu bylo, že nebyly odstraněny „hydroštely“, a tak odpadla nutnost periodických kontrol ventilových vůlí na rozdíl od verze evropské, kde se musely seřizovat. Obě verze byly spřaženy s převodovkou ZF o pěti rychlostních stupních, v případě americké verze bylo možné objednat i automatickou převodovku se stejným počtem stupňů od stejného výrobce. Zadní diferenciál vozu byl samosvorný s omezenou svorností (25%).

 

Přestože byla E36 na rozdíl od E30 veskrze upraveným civilním autem, BMW Motorsport nezůstalo jen u motoru. Podvozek vozu byl snížen o celých 31mm, rozchod vozu se zvětšil o 55mm vpředu a 91mm vzadu a unikátní tlumiče a pružiny s jasně vyšší tuhostí. To s sebou přineslo i nutnost vyšší tuhosti karoserie v místě jejich uchycení. Stabilizátory vozu přibraly na průměru a změněna byla pochopitelně i geometrie. Řízení vozu dostalo proměnný převodový poměr závislý na rychlosti, přední i zadní brzdové kotouče byly osazeny větranými kotouči s průměry 315 resp. 313mm. K výběru bylo několik variant disků kol o průměru 17 palců. Základní varianta měla šířku 7,5 palce pro coupé, příplatková kola a deriváty pro cabrio a sedan měly šířku 8,5 palce.

 

Vizuálně se M3 E36 od zbytku modelové řady lišila jen v nenásilných detailech. Odlišné byly nárazníky, prahy, koncovky výfuků, kola a díky dramatickým úpravám podvozku i celkový „postoj“ vozu. Typická pro tento model jsou zrcátka, která posléze inspirovala mnoho výrobců „tuningových“ dílů pro vozy jiných značek. U variant coupé a sedan byl za příplatek k mání zadní spoiler M-Technic, pro cabrio tato volba nebyla. Interiér se lišil převážně jinými budíky, výplněmi dveří, černou stropnicí a řadící pákou s logem „M“. Až na výjimky z kraje výroby, všechny M3 druhé generace měly volant s airbagem, což v době vzniku znamenalo i značně ovlivněný design celého volantu. Coupé dostalo unikátní sportovní sedačky (Až na hrstku vozidel smontovaných v JAR), zatímco cabrio a sedan měly „jen“ sportovní sedačky dostupné za příplatek i pro zbytek modelové řady E36 a to vždy v koženém provedení Nappa. Verze 3,0 vzniklo i několik limitovaných verzí, nejznámější je bezesporu americká Lightweight v typické bílé barvě s šachovnicovými polepy (126 kusů), M3 GT (350ks), M3 GT Individual pro UK trh (50ks), M3-R pro australský trh (15 kusů) a dva „road-legal“ kusy ultimativní M3 GTR.

 

Pro modelový rok 1996, tedy nějaké tři roky po premiéře modelu, byla ve Frankfurtu 1995 představena evoluční varianta. Úpravy se tenkrát dotkly primárně pohonného ústrojí. Nový byl motor se zvýšeným objemem na 3,2 litru, ale také šestistupňová převodovka, popřípadě pozdější SMG sekvenční převodovka. Stejně jako v případě třílitru vozy vznikaly na standardní výrobní lince v Regensburgu. Pro trh ve Velké Británii jsou modely po modernizaci označovány jako Evolution s odkazem na praxi u E30 M3, nicméně toto označení není oficiální.

 

Změny na původním agregátu byly provedeny převážně díky nově nabytým zkušenostem s vývojem motoru V12 pro McLaren F1. Konkrétně to u nového motoru B50 S32 znamenalo lehké zvětšení vrtání a navýšení zdvihu agregátu, což přineslo navýšení objemu na 3201ccm z původních 2990ccm u B50 S30. Zvětšen byl i kompresní poměr, původní elektronika Bosch byla nahrazena systémem BMW-Siemens, přibyl dvojitý lineární VANOS, odlehčené písty, pozměněný dvouhmotový setrvačník, upravené ojnice, osazeny byly větší průměry sacích ventilů, upravené sání a výfuky a v neposlední řadě byl instalován posílený systém mazání. Veškeré technické změny přinesly navýšení výkonu z 286ps na 321ps při 7400ot/min. Tyto změny se týkaly evropské, nebo spíše neamerické varianty (lišila se i verze pro JAR, kde kvůli méně kvalitnímu palivu byly použity písty s nižší kompresí a výkon poklesl na 310ps). Ta opět více vycházela ze standardního agregátu M52 s ohledem na udržení ceny vozu pod požadovanou hranici, přičemž výkon agregátu zůstal na hranici 240ps, kde byl i předtím. Převodovka ZF byla pro neamerickou verzi nahrazena manuálem od Getragu, který měl 6 převodových stupňů. Americká verze zůstala u původní pětirychlostní ZF C a pětirychlostního automatu stejného výrobce. Koncové převody byly pokráceny napříč celým spektrem převodovek.

 

Specialitou neamerických vozidel se stala nová sekvenční převodovka SMG (Sequential M Gearbox), která konstrukčně vycházela z nového šestistupňového manuálu od Getragu a zprvu byla nabídnuta pouze pro levostranné modely. Vozy s touto převodovkou byly vybaveny pouze dvěma pedály jako u automatu. Činnost spojky zajišťovaly elektromagnetické ventily spouštěné při pohybu sekvenčním ovladačem. Samotné rychlostní stupně byly řazeny pomocí hydraulických válců. Zařazení stupně u této první varianty trvalo 0,4 vteřiny, což je slušný počin, přesto byl schopný řidič se standardní manuální převodovkou minimálně v přímce rychlejší. Ovládání převodovky bylo spárováno s managementem motoru, takže nehrozilo přetočení agregátu v případě necitlivého zařazení. Na rozdíl od klasického automatu vůz neměl „parkovací polohu“ převodovky ani automatický režim. Celkem byly vyrobeny necelé 3 tisíce vozidel s SMG z celkového počtu 41634 vozidel E36 s motorem 3,2 (vozidel v provedení 3,0 pak vzniklo 29042ks).

 

V rámci modernizace pak došlo i na úpravy podvozku, přední náprava dostala větší závlek díky úpravám geometrie, došlo znovu k navýšení tuhosti tlumičů a pružin, vůz dostal jiné těhlice, přední stabilizátor byl v rámci zavěšení McPherson uchycen k tlumičové vzpěře, čímž došlo ke snížení hmotnosti a řízení vozu dostalo ještě rychlejší převod. Velikost brzdových kotoučů se neměnila, nicméně na přední nápravě se mohly vyskytovat dvoudílné kotouče v případě evropské a kanadské specifikace. Další změnou bylo standardní použití hliníkových dveří u evropských verzí kupé a cabrio, které před modernizací byly pouze za příplatek. Opticky lze od sebe vozy před a po modernizaci rozlišit v zásadě podle bílých blikačů vpředu a vzadu, které nahradily klasicky oranžové, emblému „M“ na řadící páce namísto tradiční trikolory a pak částečnou aktualizací nabídky vnitřních potahů a barev karoserie.

 

Jak již bylo naznačeno dříve, celkem bylo vyprodukováno 70 676ks M3 generace E36, což je znatelný rozdíl oproti 16 584ks varianty E30. Nejvíce bylo vyrobeno vozů v provedení coupé (46169 – 3,0: 25414; 3,2: 20755), poté jen těsně kabrioletů (12414 – 3,0: 2275; 3,2: 10139) a nakonec sedanů (12043 – 3,0: 1303; 3,2: 10740).

EN
CZ

Příběh našeho auta

Náš vůz je jednou z 1763 vyprodukovaných M3 E36 cabrio určených pro evropský trh s levostranným řízením a motorem 3,2. Má manuální šestistupňovou převodovku, je vyveden v barvě Estoril Blue, která se objevila až na vozech s motorem 3,2. Vůz byl zakoupen v Nizozemí, má jednoho přechozího majitele, servisní dokumentaci a faktury za servis. Interiér je vyveden v bílé kůži Nappa, disky jsou originální leštěné M3. Vůz je v původním stavu, zcela pojízdný. Kromě plátěné střechy disponuje i originální hardtop variantou v barvě vozu.

 

VIN: WBSBK91010EX45776

Najeto: 104.000km

Číslo motoru: 60031415

Číslo převodovky: 0007259AGU

Barva: Estoril Blue Metallic

Určeno pro trh: EUR

Interiér: N5TT Walknappa, White

Datum výroby: 13.12.1996

 

Zvláštní výbava:

0243 – Airbag for front passenger

0380 – Hardtop preparation

0391 – Softtop dark blue

0399 – Softtop operation, fully automatic

0431 – Interior RR VW mirror W Aut Anti-D

0441 – Smokers package

0494 – Seat rating F driver/Front passenger

0502 – Headlight washer systém

0510 – Headlight beam – throw contr. F low beam

0687 – Radio Preparation

0863 – Europe/Dealer Directory

0886 – Dutch/On-board Documentation

 

Dokumenty k vozu:

CZ Emissions 2016

CZ registration papers

NL Exhaust tests

Keuringsrapport NL

NL registration docs

NL registration papers

Service invoices

Tellerrapport NL

Výpis systém BMW

Sdílet toto vozidlo:

Technická data

1997

R6

3201ccm

321hp/350Nm

1635kg

250km/h

excellent

1763

manual 6

RWD

L: 4,43m

W: 1,70m

H: 1,34m

Regensburg

Deutschland

104.000km

 

Sdílet toto vozidlo:

Emoce

BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36
BMW M3 Cabrio E36

Zajímá Vás toto auto? Pak nás kontaktujte:

Sdílet toto vozidlo
info-ZAVINOVADLO:inveltclassic.com

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookies (více informací).

Tento souhlas po Vás vyžaduje Evropská unie.

Nesouhlasím Souhlasím